Krakowskie Święto Cykliczne 2011

Wielki Przejazd Rowerowy ulicami miasta, pokaz mody rowerowej, konkurs fotograficzny, turniej bike polo, wykłady, debaty, pokazy filmów, nauka jazdy na monocyklach, i konkursy dla najmłodszych to tylko niektóre z atrakcji tegorocznej edycji Święta Cyklicznego. Głównym organizatorem festiwalu  jest Inicjatywa Kraków Miastem Rowerów. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w imprezie!

Święto Cykliczne to największy w Polsce festiwal rowerzystów miejskich. Jego celem jest promowanie kultury rowerowej,  promowanie roweru jako najlepszego środka transportu w dużych, coraz bardziej zatłoczonych miastach i integracja, tych którzy na co dzień poruszają się po mieście na dwóch kółkach. W tym roku w ramach współpracy w sieci Miasta dla Rowerów rowerzyści będą świętować w 12 miastach, m.in. w Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Gliwicach i Wrocławiu. W każdym z nich odbędzie się przejazd rowerowy ulicami wyłączonymi z ruchu specjalnie na tę okazję i finał imprezy połączony z licznymi atrakcjami dla uczestników rowerowego święta. W Krakowie Święto Cykliczne odbywa się już po raz trzeci. Jego organizatorami są: Inicjatywa Kraków Miastem Rowerów, sieć Miasta dla Rowerów, Fundacja EkoMost, Federacja Zielonych oddział Kraków.

W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na wprowadzoną niedawno rowerową nowelizację Prawa o Ruchu Drogowym. Temu tematowi będzie poświęcony jeden z wykładów, który poprowadzi Marcin Hyła. Dzięki nowemu prawu sytuacja rowerzystów polepszyła się w Polsce, dorównaliśmy do standardów europejskich. Teraz ważne jest, aby rowerzyści i kierowcy nauczyli się przestrzegać nowych zasad. Chcemy więc jak najwięcej informować o nowym PORD  – mówi Jan Szpil, jeden z organizatorów imprezy.

Podkreśla, że ŚC skierowane jest do wszystkich rowerzystów. – Zapraszamy również nierowerzystów i liczymy, że dzięki naszej imprezie przekonają się do tego wspaniałego pojazdu – dodaje.

W programie krakowskich obchodów Święta Cyklicznego znalazły się liczne atrakcje, m.in.:

– konkurs na najciekawsze przebranie swoje i roweru – do wygrania rower ufundowany przez Decathlon
– pokaz mody rowerowej VeloModa wspólorganizowany przez Krakowskie Szkoły Artystyczne, Małopolską Wyższą Szkołę Zawodową i Dary Mary
– otwarta dyskusja na temat transportu w Krakowie, w ramach spotkań projektu Miastoprojektor, która odbędzie się w rowerowym namiocie RUMB
– Strefa Obywatelska,  gdzie zbierane będą podpisy i petycje w sprawach rowerowej infrastruktury
– zabawy i konkursy dla najmłodszych

Głównym punktem programu będzie, podobnie jak w latach ubiegłych, Wielki Przejazd ulicami miasta. Rowerzyści spotkają się o g. 15 na placu Szczepańskim skąd wyruszą na Zabłocie do byłej fabryki Miraculum, gdzie odbędzie się piknik i finał imprezy. W fabryce oprócz pokazów rowerowych filmów, wykładów odbędzie się pokaz mody rowerowej. Znajdzie się też miejsce na warsztaty, konkursy, pokazy tallbików i zajęcia dla najmłodszych uczestników imprezy.

Więcej informacji  na stronie święto cykliczne

Szczegółowy program