Kraków jak Amsterdam 2

Kraków jak Amsterdam 2

Niedawno pisałem o tym, że Kraków coraz bardziej przypomina Amsterdam. Dziś kolejna porcja zdjęć w tym temacie autorstwa Cinka. Na naszych oczach dokonuje się w tym roku prawdziwa rowerowa rewolucja.

Skrzyżowanie pod Pocztą Główną 24.05.2011 około 17:30. Cinek jest tutaj ósmym rowerzystą na kierunku Wielopole/Starowiślna – Sienna.


Skrzyżowanie Starowiślna/Dietla. Cinek jest piątym rowerzystą czekającym na przejazd w kierunku do Rynku Głównego.

ul. Starowiślna, koło 17:30. Pięciu rowerzystów w kadrze (Cinek – poza kadrem jest szósty, a za nim jechał siódmy rowerzysta).

Na deser Sienna (zdjęcie Łukasza Dąbrowieckiego):

Posłuchaj też:
„O Tym Się Mówi” – Radio Kraków 24.05.2011 – o nowym PoRD

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • Wczoraj w Radio Krakow Hamarnik z ZIKiTu mowiac o sluzach rowerowych twierdzil, ze obniza one przepustowosc skrzyzowan. ja jestem innego zdania, co zreszta potwierdzaja powyzsze zdjecia.

  Jesli przez skrzyzowanie Wielopole Westerplatte na jednym cyklu swiatel bedz sluzy przejezdza, zalozmy 8 samochodow w kazdym srednio 1,2 osoby, a ze sluza na tym samym cyklu przejedzie 6 samochodow i 6 cyklistow, to przepustowosc wzrosnie.

  dzieki rozwiazaniom takim jak sluza rowerowa wzrosnie rowniez ilosc rowerzystow, wiec w wielu miejscach ku zaskoczeniu ZIKitowcow przepustowosc wielu ulic w miescie sie poprawi.

  • Adam Łaczek

   Trzeba by też sprawdzic czy zasłanianie się fetysz przepustowości dla aut na takich ulicach jak Wielopole jest zgodne z polityką transportową miasta …

  • raj

   „Jesli przez skrzyzowanie Wielopole Westerplatte na jednym cyklu swiatel bedz sluzy przejezdza, zalozmy 8 samochodow w kazdym srednio 1,2 osoby, a ze sluza na tym samym cyklu przejedzie 6 samochodow i 6 cyklistow, to przepustowosc wzrosnie.”
   Ale ZIKiT-owcy nie licza osob tylko samochody ;). Nic innego nie jest wazne :(. Przejezdzalo 8 samochodow, a teraz przejezdza 6 czyli przepustowosc spadla.

   • zibi22

    Ja mam wrażenie, że gdyby połowa mieszkańców Kraka przeniosła by się na rowery, to ZiKIT przestanie być potrzebny. Głód zagląda w oczy drektorowi i dlatego tak niechętnie promuje się ten rodzaj transportu

 • @raj
  zdaje sobie sprawe z tego jak ZIKiT postrzega przepustowosc, ale naszym zadaniem jest przekoniae ich, a przede wszystkim opinii publicznej, ze kluczem do badania przepustowosci jest liczba osob, ktore na jednym cyklu swiatel pokonala skrzyzowanie.

  przeciez to jedyne rozsadne podejscie, zreszta faworyzujace najbardziej komunikacje miejska, ktora na tej podstawie powinna miec absolutny priorytet

 • A mnie się nie podoba inna rzecz, widoczna na zdjęciu – dlaczego rowerzyści w obu miejscach ignorują sygnalizator? Skąd to ludziom przychodzi do głowy?

  W zeszłym tygodniu byłem świadkiem, jak na Starowiślnej przez Dietla facet wjechał na czerwonym i skręcająca w prawo #50 ledwie przed nim wyhamowała. Z kolei dziś o 10.00 jechała sobie laska, która najpierw przejechała na czerwonym przez Dietla, a potem jeszcze przez I obwodnicę.

  Ja rozumiem, że powinny być udogodnienia dla rowerzystów na skrzyżowaniach, rozumiem że należy się ustawiać przed samochodami, ale nie potrafię zrozumieć skąd ta plaga ignorowania świateł.

 • m

  przecież ci rowerzyści stoją na czerwonym!

  • No mam taką nadzieję. Z moich obserwacji niestety wynika, że jak ktoś przekroczył linię zatrzymań i przejście, to zaraz ruszy na czerwonym :/

   • @tramwajem

    nie mam pewnosci czy weszlo juz to w zycie, ale we Francji jest taka prpopozycja by czerwone swiatlo, w przypadku skrzyzowan w ksztalcie litery T, dla rowerzysty znaczylo tylko tyle i az tyle co znak ustap pierwszenstwa.

    to nie znaczy, ze jestem zwolennikiem lamania przepisow, ale zdarza mi sie przekroczyc linie zatrzyman i ustawic sie w niepisanej sluzie rowerowej na Rakowickiej w kierunku Lubicz, zreszta nie jestem w tym osamotniony i co ciekawe w ten sposob zwiekszamy (rowerzysci) przepustowosc tego skrzyzowania.

    a w przypadku zilustrowanego skrzyzowania przy poczcie, to gdyby tam byla strefa B, to spokojnie mozna by bylo wylaczyc sygnalizacje swietlna

   • Zgadzam się z każdym punktem Twojej wypowiedzi, ale niestety w podanych przeze mnie przypadkach nie widzę uzasadnienia dla łamania przepisów. Rowerzysta nic na tym nie zyskuje – na Dietla i tak nie ma kolejki samochodów, a pod Pocztą jest na tyle szeroko że nawet te nieliczne auta jadące w Siennej spokojnie się z nami mijają.

    Co do Poczty – oprócz strefy B widzę jeszcze jeden warunek dla wyłączenia świateł – czytelne wymalowanie pasów, wysepek, pasa dla rowerów na Wielopolu oraz budowę wysepek dla pieszych w I obw.

 • Słodki widok! W Warszawie nadal cyklośredniowiecze: Choćby nie wiem jak szeroka była jezdnia, mało samochodów, patroli policji, wiele ludzi na chodnikach to wszyscy tymi chodnikami suną dzielnie.

 • agata

  uwaga rowerzyści! dzisiaj w całym Krakowie trwa akcja policji przeciw rowerzystom przejeżdżającym na zielonym po pasach dla pieszych. celem jest jak najwiecej mandatow wiec ZSIADAJCIE NA PASACH !!!!

 • Michał

  Cała ta banda z zikitu stosująca stwierdzenia typu „śluzy rowerowe zmniejszaja przepustowosc” powinna zostac rozgoniona. ale czego oczekiwać od miejskich urzędników jak przykład i akceptacja takiej ignorancji idzie z góry :/

 • Pingback: Rowerowy korek na Kopernika | I bike Kraków :: Kraków, rower i ja()