Dezinformacyjne plansze KRBRD

Dezinformacyjne plansze KRBRD

„Rowerowa” nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym zacznie obowiązywać już za kilka dni (21.05.2011). Niestety Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w swojej kampanii „Włącz Myślenie” zamiast promować nowe przepisy serwuje nam pakiet dezinformacyjnych plansz. Ich promowanie w żaden sposób nie przyniesie poprawy bezpieczeństwa, a jeszcze bardziej oddali nas od Europejskich standardów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czy ktoś odpowie za to marnotrawstwo publicznych pieniędzy ?

To jedyny poprawnie przygotowany przez KRBRD slajd. Dalej jest niestety dużo gorzej …

Slajd B wprowadza w błąd, bo nowy przepis art. 27 ust. 1a nakazuje ustąpić pierwszeństwa przez zmieniający kierunek samochód rowerzyście jadącemu na wprost. W przedstawionej sytuacji wbrew tekstowi rowerzysta MOŻE wyprzedzać skręcający samochód (w zasadzie – może OMIJAĆ skręcający samochód, bo samochód ma obowiązek się zatrzymać żeby ustąpić pierwszeństwa).
Jaki powinien być opis?
Samochód zamierzający skręcić w prawo powinien w tej sytuacji PRZED SKRZYŻOWANIEM sygnalizując zamiar skrętu ZBLIŻYĆ SIĘ DO PRAWEJ KRAWĘDZI JEZDNI – co uniemożliwi wyprzedzanie z prawej (nie będzie wystarczająco dużo miejsca do wyprzedzania). Wówczas rowerzysta może ten samochód np. albo ominąć
albo wyprzedzić z lewej (co dopuszcza od dawna art. 24 ust. 9. o treści:

„Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3 (skrzyżowanie – przyp. AŁ), pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.”.


Slajd C: ilustruje tylko przepis art. 27 ust. 1 który obowiązuje od 1997 roku. Wydawać by się mogło, że w ramach kampanii edukacyjnej dla NOWYCH PRZEPISÓW powinien informować o NOWYM przepisie art. 27 ust. 1A – i dezinformujący tekst musi zostać zastąpiony informującym o tym, że kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście ZBLIŻAJĄCEMU się do przejazdu rowerowego. Bo taki jest sens nowych przepisów. Czemu zabrakło miejsca na informację o nowych przepisach ? Czemu kierowcy nie dowiedzą się o tym że nie ma już czegoś takiego jak „wjechanie pod nadjeżdżający pojazd” na przejeździe rowerowym?
Po więcej informacji o pierwszeństwie rowerzystów odsyłam do moich tekstów:
Rowerzysto opowiedz o swoich nowych prawach kierowcom!
Dlaczego pierwszeństwa na przejazdach rowerowych już nam nie odbiorą?

Slajd D:wprowadza w błąd. Rowerzysta NIE MUSI ZSIADAĆ Z ROWERU ponieważ znak C-13a (koniec drogi rowerowej) nie wymaga tego. W przedłużeniu drogi dla rowerów nie ma przejścia dla pieszych (jest ono
obok) zatem rowerzysta ma prawo wjechać na jezdnię. Jednak wjeżdżając na jezdnię, ponieważ nie ma przejazdu dla rowerzystów, włącza się do ruchu (konsekwencja znaku C-13a) – zatem musi ustąpić pierwszeństwa (nie jest to sprzeczne z Konwencją Wiedeńską, bo znaki znoszą przepisy ogólne).
Gdyby przejście dla pieszych znajdowało się bezpośrednio w przedłużeniu drogi dla rowerów – to owszem, rysunek by nie dezinformował. Ale niestety dezinformuje.
Tyle przepisy … Jeszcze bardziej bulwersujące jest to, że promuje się tutaj rozwiązanie substandardowe i niespotykane nigdzie w bezpiecznej i cywilizowanej Europie (niespotykanie także w Krakowie i innych najbardziej cywilizowanych polskich miastach). Rozwiązanie z obrazka powyżej jest tak naprawdę niebezpieczne i w zasadzie podważa ideę budowy wydzielonych dróg dla rowerów, bo jaki jest sens budowy DDR, jeśli wypadków po jej wybudowaniu jest więcej niż przed jej budową ? Taki sposób organizacji ruchu to jawny transportowy szowinizm i dyskryminacja rowerzystów. KRBRD powinna zając się walką z tymi Zarządcami Dróg, którzy stosują takie niebezpieczne rozwiązania, a nie de facto firmować własną marką „plucie w twarz” rowerzystom.
Śmieszki rowerowe oznakowane w podobny sposób są najczęściej ignorowane przez rowerzystów, bo lepiej wybrać życie i złamać przepis jadąc cały czas jezdnią niż narażać się na śmierć w majestacie prawa

Niestety. ale ta kampania to porażka … Szkoda, że bezpieczeństwo rowerzystów nie jest dla KRBRD najważniejsze.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • rbk

  „Śmieszki rowerowe” –> celowy zabieg, czy efekt autokorekty ;)?

  • Adam Łaczek

   Celowy :)

 • Bartek

  Skąd rysunki C i D? Na stronie KRBRD widzę tylko A i B.

  • Adam Łaczek

   Z facebooka „Włącz myślenie”

 • wildzi

  Na oficjalnej stronie też yły obrazki C i D, ale je usunięto. Natomiast na tej samej stronie w opisie tekstowym nad obrazkami są błędy.
  – możliwość omijania rowerem pojazdów jadących w korku z prawej strony; Omijać można cokolwiek z każdej strony, powinno być wyprzedzać. Natomiast na obrazku A jest dobrze napisane.
  – kierowca musi częściej ustępować pierwszeństwa rowerzyście; Obecnie praktycznie zawsze, chyba że znaki inaczej stanowią.
  – w niektórych sytuacjach rowery będą mogły jechać obok siebie; Powinno być: rowerzyści.

  Dziękuję ze bardzo dobry artykuł.

 • kubaaa

  Ze slajdu A wynika dla kierowców tyle, że jak dojadą do prawego krawężnika, nie zostawiając rowerzyście miejsca (złośliwie lub nie), to ten nie może ich wyprzedzic.

  • raj

   @kubaaa: Wtedy może z lewej.

 • Pingback: roweryKALISZ.pl » A tak edukuje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (!)()

 • Pingback: Korepetycje z przejazdów dla KRBRD | I bike Kraków :: Kraków, rower i ja()