Rowerem na zakupy – walczymy o dobre stojaki przy sklepach

Rowerem na zakupy – walczymy o dobre stojaki przy sklepach

Korzystając z zasobów Zielonego Mazowsza przyłączamy się do ich akcji „Rowerem na zakupy” i publikujemy ich najważniejsze teksty na naszym portalu. Celem inicjatywy jest zachęcenie właścicieli i zarządców obiektów handlowych do instalowania bezpiecznych i wygodnych stojaków rowerowych. Krakowskie centra handlowe, hipermarkety i zwykłe sklepy spożywcze z reguły nie rozpieszczają rowerzystów pod względem miejsc do parkowania rowerów. Dominują niefunkcjonalne wyrwikółka, które nie dają możliwości bezpiecznego przypięcia roweru. To właśnie chcemy zmienić! Wychodzimy z założenia, że jako klienci mamy prawo oczekiwać solidnego miejsca do zaparkowania roweru. W końcu zawsze możemy zmienić sklep na taki, przed którym można wygodnie i bezpiecznie zaparkować rower.

Jak można się włączyć?
To bardzo proste:
Po pierwsze:
chcemy motywować właścicieli sklepów do instalowania dobrych stojaków. Jeżeli denerwuje Cię, że sklep lub centrum handlowe, do którego przyjeżdżasz nie ma solidnych miejsc do zaparkowania roweru – wyślij do niego pismo. Opublikowaliśmy odpowiedni wzór.
Warto pamiętać, ze to tylko wzór – dokument można zmodyfikować dostosowując go do konkretnego przypadku. Zachęcamy, aby dowiedzieć się kto w danej placówce handlowej może podjąć decyzję dotyczącą zamontowania lub zmiany stojaków i do tej osoby kierować pismo. Dzięki temu zwiększa się szansa na skuteczność takiego działania. Koniecznie trzeba wyjaśnić jaki stojak rowerowy to dobry stojak. Dla nas to oczywiste, dla właściciela sklepu – niekoniecznie. Informacje o tym jakie wymogi powinien spełniać stojak rowerowy opublikowaliśmy na łamach naszego portalu.
Warto też przesłać Zarządzenie nr 2103/2004 Prezydenta Miasta Krakowa z dn. 26.11.2004 w sprawie wprowadzenia do stosowania „Standardów technicznych dla infrastruktury rowerowej Miasta Krakowa”.
Strony 26-27, oraz 38 (6.4. Stojaki i przechowalnie rowerowe) opisują zalecenia dotyczące planowania i zasad urządzenia parkingów rowerowych i przechowalni dla rowerów.
Im więcej takich pism, tym większa szansa na to, że coś się zmieni! Nasz głos dla właścicieli obiektów handlowych jest ważny, a im będzie głośniejszy, tym większa szansa na to, że zostanie usłyszany! Jesteśmy nie tylko rowerzystami, ale również klientami. To w jakich sklepach wydajemy nasze pieniądze ma dla właściciela sklepu bardzo duże znaczenie. a chętniej wydajemy je tam, gdzie można bezpiecznie zaparkować nasz kochany jednoślad.
Jeśli zdecydujesz się wysłać takie pismo – koniecznie daj nam znać. Ułatwi to koordynowanie działań oraz sprawdzenia jakie dają one efekty. Pamiętaj, że nie musisz koniecznie wysyłać pisma mailem (gdyby nie można było znaleźć). Korespondencję można przecież zostawić w samym sklepie, bowiem często można spotkać specjalne skrzynki przygotowane do korespondencji ze sklepem.

Po drugie: Postaramy się opisać zarówno złe jak i dobre praktyki dotyczące rowerowych miejsc parkingowych przy obiektach handlowych. Wystarczy, że jadąc na zakupy weźmiesz ze sobą aparat i wykonasz kilka zdjęć stojaków oraz przygotujesz krótki opis (nazwa sklepu, adres, wady i zalety stojaka rowerowego, sugestie). Chętnie zamieścimy wszystko na naszych łamach. Wpisy można przesyłać zarówno w wersji gotowej jak i roboczej na adres: redakcja (małpiszon) krakoff.info

Po trzecie: Zdjęcia złych i dobrych stojaków rowerowych pod obiektami handlowymi wrzucajcie do grupy serwisu flickrBicycles in Krakow / Rowery w Krakowie” , pamiętajcie o umieszczeniu odpowiedniego opisu.

Po czwarte: Pod koniec akcji zorganizujemy dwa konkursy:
– w pierwszym „pozytywnym” będziecie mogli docenić te obiekty handlowe, które zapewniają rowerzystom możliwość bezpiecznego zaparkowania swojego jednośladu.
– w drugim „negatywnym” wskażecie te obiekty handlowe, które najgorzej traktują swoich klientów-rowerzystów.
Mamy nadzieję, że oba konkursy zmobilizują obiekty handlowe do zmian we własnym otoczeniu.

Po piąte:Na podstawie Waszych zgłoszeń przygotujemy mapę naszej akcji na której umieścimy miejsca zarówno przyjazne jak i nieprzyjazne rowerowym zakupom.

Po szóste: jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i uwagi dotyczące inicjatywy i podejmowanych działań. Masz pomysł na rozkręcenie akcji? Wiesz co można by zrobić lepiej? Koniecznie do nasz napisz!

Autorem oryginalnego tekstu jest Radek Wałkuski, zobacz też warszawski blog akcji: http://roweremnazakupy.wordpress.com

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,