Kontrapasowa uchwała kierunkowa

Kontrapasowa uchwała kierunkowa

unfair streets series / niesprawiedliwe ulice #9

CC-BY-NC krakow.bicycles

Radny – Jerzy Woźniakiewicz przygotował projekt uchwały, która zrewolucjonizuje ruch rowerowy w Krakowie.

Rok temu sukcesem zakończyła się społeczna akcja „Rowerem legalnie pod prąd”. Na Kazimierzu i Starym Mieście otwarto kilkanaście kontrapasów. Pozostał jednak niedosyt, bo ulic, gdzie dałoby się bezpiecznie wyznaczyć kontrapasy jest ciągle bardzo dużo. Jest to zupełnie niezrozumiała taktyka naszych władz, bo ten model tworzenia infrastruktury rowerowej jest wyjątkowo tani. Czemu tego nie wykorzystać w jak najkrótszym czasie i nadrobić wieloletnie zaległości w infrastrukturze rowerowej ? Na to pytanie pozytywnie odpowiedział Radny Rady Miasta Krakowa Jerzy Woźniakiewicz i wzorując się na ustawodawstwie francuskim i belgijskim przygotował „kontrapasową uchwałę kierunkową”.

Propozycje Radnego Woźniakiewicza:
1. Ustala się dla prezydenta Krakowa kierunek działania polegający na doprowadzeniu do dopuszczenia w ulicach jednokierunkowych na terenie Krakowa ruchu rowerowego w obu kierunkach.
2. Ruch rowerowy w obu kierunkach powinien zostać dopuszczony na wszystkich jednokierunkowych drogach publicznych i drogach wewnętrznych gminy na terenie Krakowa, które:

 • są istotne dla usprawnienia i promocji ruchu rowerowego w Krakowie,
 • spełniają warunki techniczne przyjęte na podstawie odpowiednich przepisów przez zarządzającego ruchem na drogach (w rozumieniu ustawy prawo o ruchu drogowym) na terenie Krakowa oraz pozytywnie zaopiniowane przez zespół zadaniowy właściwy do opiniowania rozwiązań z zakresu infrastruktury rowerowej wprowadzanych na terenie Krakowa,
 • co do których nie istnieją przeciwwskazania związane z bezpieczeństwem ruchu potwierdzone w zgodnych w tym zakresie opiniach zarządzającego ruchem na drogach oraz zespołu zadaniowego właściwego do opiniowania rozwiązań z zakresu infrastruktury rowerowej.

3. Rozwiązania techniczne (sposób oznakowania, wyznaczanie, lub niewyznaczanie kontrapasów, itp.) związane z wprowadzaniem ruchu rowerowego w obu kierunkach w danych ulicach jednokierunkowych określi zarządzający ruchem na drogach na terenie Krakowa.

Harmonogram:
1. Opracowanie przez zarządzającego ruchem na drogach na terenie Krakowa warunków technicznych koniecznych dla dopuszczenia na drodze jednokierunkowej ruchu rowerowego w obu kierunkach oraz przedstawienie tych warunków zespołowi zadaniowemu właściwemu do opiniowania rozwiązań z zakresu infrastruktury rowerowej celem ich zaopiniowania w terminie do 30 kwietnia 2011 r.
2. Zinwentaryzowanie jednokierunkowych dróg publicznych i dróg wewnętrznych gminy, zweryfikowania, czy spełniają one warunki techniczne o których mowa w pkt 1. oraz do przedstawienie wyników powyższych prac zespołowi zadaniowemu właściwemu do opiniowania rozwiązań z zakresu infrastruktury rowerowej w terminie do 31 lipca 2011 r.
3. Wprowadzenie ruchu rowerowego w obu kierunkach na drogach jednokierunkowych spełniających kryteria w terminie do 22 września 2011 r.

Uchwała zakłada także, że w przypadku zmiany organizacji ruchu polegającej na wprowadzeniu na danej ulicy ruchu jednokierunkowego, jeżeli ulica ta spełnia kryteria, o których mowa w uchwale, to powinien zostać na niej wprowadzony równocześnie ruch rowerowy w obu kierunkach. Kolejne kontrapasy będą więc powstawać niejako automatycznie.

Uzasadnienie Radnego
„Jazda rowerem pod prąd jest bezpieczna, skraca rowerzystom drogę i promuje ruch rowerowy. W ubiegłym roku na wniosek środowiska krakowskich rowerzystów, wspieranych także przez radnych Krakowa wprowadzono ruch rowerowy „pod prąd” na kilkunastu jednokierunkowych ulicach w centrum miasta. Choć krok ten początkowo budził pewne kontrowersje, okazało się, że tak jak przewidywali wnioskodawcy, nowa organizacja ruchu nie wpłynęła na obniżenie bezpieczeństwa ruchu, nie spowodowała likwidacji miejsc postojowych i nie wzbudza obecnie sprzeciwu ze strony innych uczestników ruchu. Co więcej, można zaobserwować, że wpłynęła ona pozytywnie na poprawienie bezpieczeństwa i płynności ruchu na niektórych trasach. Przykładowo, rowerzysta wyjeżdżający z ul. Kopernika i jadący w kierunku Rynku nie jest już zmuszony do nadkładania drogi jadąc ul. Św. Tomasza i często przy okazji spowalniając ruch ogólny ponieważ nie mógł on bez ryzyka wypadku zostać wyprzedzonym przez jadące za nim samochody. Obecnie rowerzyści kontynuują jazdę ul. Mikołajską bezpiecznie i bezproblemowo mijając się z samochodami jadącymi z naprzeciwka.

Powyższe obserwacje potwierdzają udowodnioną w wielu miastach Europy tezę, że ruch rowerowy „pod prąd” jest bezpieczny i pożądany w miastach, które chcą wspierać alternatywne środki transportu. Rower natomiast jest najtańszym, najzdrowszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu. W mieście o podobnym klimacie – Kopenhadze ruch rowerowy stanowi aż 36 proc. ogółu ruchu w mieście. W Krakowie jest to jedynie ok. 3 proc.. Dlatego Kraków powinien wspierać wszelkie możliwe, a w pierwszej kolejności te najtańsze, ułatwienia dla rowerzystów. Właśnie takim, tanim i skutecznym rozwiązaniem jest dopuszczenie rowerowego ruchu pod prąd.
Istotnym jest także, iż dzięki proponowanym w projekcie uchwały założeniom Kraków będzie bliższy spełnienia zobowiązań wynikających z karty brukselskiej, którą podpisał jako jedno z dwóch polskich miast (obok Gdańska). Nasze miasto zobowiązało się między innymi do zwiększenia do 2020 roku udziału ruchu rowerowego do 15 proc.. Nie będzie to możliwe bez podjęcia szeroko zakrojonych działań promujących rower jako środek codziennego transportu.”

Warto też zwrócić uwagę na to, że dzięki tej uchwale nikt nie straci: kierowcy swoich miejsc parkingowych, a piesi chodnika, bo rowerzyści dostaną niewykorzystaną do tej pory powierzchnię jezdni. Czy istnieje rozwiązanie mniej konfliktowe? Dzięki masowemu zastosowaniu kontrapasów spadnie także ogólna liczba wypadków z udziałem rowerzystów, co udowodniłem w tym opracowaniu.

„Kontrapasowa uchwała kierunkowa” została już przedstawiona i zaakceptowana podczas posiedzenia Klubu PO, radny Woźniakiewicz ma już wymagane podpisy pod projektem i zgłosił go pod obrady w zwykłym trybie. Realnie trafi więc na sesję już za dwa tygodnie. Czy zostanie przegłosowana?

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • trzymamy kciuki!!!

 • trzymam kciuki za powodzienie uchwaly. licze na rozsadek nowych radnych. mam jednak obawe, czy ZIKiT nie bedzie sie bronil przed wprowadzaniem ruchu rowerowego pod prad poprzez wymyslenie i forsowanie w zespole zadaniowym takich warunkow technicznych, ktore beda nie do spelonienia na wiekszosci drog jednokierunkowych.

  trzeba bedzie ich mimo wszystko mocno przypilnowac, bo w ubieglym roku bronili sie przed tymi rozwiazaniami wszelkimi mozliwymi metodami.

  a standardy techniczne belgijskie do nich nie przemawialy, jakby w krakowie jezdzily tylko samochody ciezarowe.

  wydaje mi sie, ze powinnismy lobbowac za modelem belgijskim:

  Szerokość jezdni ulicy jednokierunkowej | Dopuszczenie ruchu rowerów pod prąd
  3,0 m | obowiązkowe

 • Tak, ale my obracamy się wokół polskich rozporządzeń, a nie belgiskich.
  Dlatego na początek będzie to pewnie 3,75, chyba że Cinek przeforsuje zmianę rozporządzenia i przepisy które wprost mówią to co chcielibyśmy słyszec :)

 • ale 3,75 to szerokosc pasa ruchu na autostradzie, a po miescie auta moga sie poruszac do 50km/h. jak sam wiesz nie ma polskich rozporzadzen w tym temacie. sa tylko ZIKiTowe uprzedzenia i wiele wezszych jezdni na ktorych o dziwo odbywa sie dwukierunkowy ruch samochodow.

 • 3,75 to 1,5 metra kontrapasa + 2,25 metra jezdni. Ja nie jestem dobry w technikaliach, ale skoro tak Cinek to policzył :) Nie mniej jednak jeśli będzie odpowiedni zapis w Rozporządzeniu czy innej książeczce to czemu nie miałoby to byc warunkowo np 1,25 metra kontrapasa i 2 metry jezdni :) w sumie 3,25 metra

 • ale docelowo ruch pod prąd wcale nie musi byc wprowadzany kontrapasami i to tez jest w tej uchwale kierunkowej napisane. to ZIKiT w zeszlym roku sie upieral, ze to musza byc kontrapasy, stad wzial sie ten wymiar 3,75m. mozna sie wiec umowic, ze tyle jest potrzebne na wlocie/wylocie ulicy a nie na calej jej dlugosci.

  oj szukuje sie trudna batalia

 • Marcin błąd. Kłótnia o brak kontrapasu była zupełnie o co innego. Chodziło o to czy sam znak T-22 wyznacza pas ruchu. IMHO wyznacza, ale to nijak się ma do jego szerokości, bo określoną szerokośc trzeba tak czy tak przyjąc.

 • Mariusz

  trzymam kciuki – ale znając realia spokojnie rowerem po Krakowie będzie można pojeździć za jakieś 15 -20 lat… Oprócz brak ścieżek, razi przede wszystkim brak stojaków rowerowych – co widać na każdym kroku. a zbudowanie kładki łączącej Kazimierz i Podgórze było zupełnie jak na razie niepotrzebne (po co mam jechać na Podgórze – skoro 0 ścieżek i wąskie ulice..)

 • Pingback: Rowerowe kalendarium Krakowa | I bike Kraków :: Kraków, rower i ja()

 • Pingback: Rowerowe kalendarium Krakowa | I bike Kraków :: Kraków, rower i ja()

 • Pingback: Co dalej z kontrapasową uchwałą kierunkową? | I bike Kraków :: Kraków, rower i ja()

 • Pingback: Rowerowy Wiesław Starowicz – wywiad | I bike Kraków :: Kraków, rower i ja()

 • Pingback: Kontrapasy, a SUiKZP dla miasta Krakowa | I bike Kraków :: Kraków, rower i ja()