Kontrapasy są bezpieczne. Przypadek ul. Kopernika i Lubicz

Kontrapasy są bezpieczne. Przypadek ul. Kopernika i Lubicz

good illegal parking? :)

CC-BY-NC krakow.bicycles

Kontrapasy są bezpieczne. Wykażę to w mojej analizie dotyczącej zdarzeń drogowych na ul. Kopernika i Lubicz. Dane pochodzą z policyjnego serwisu SEWIK z lat 2007-2009.

Kluczowa do analizy bezpieczeństwa na obu ulicach jest informacja o natężeniu ruchu rowerowego na obu ulicach. Natężenie na ul. Kopernika jest kilkakrotnie większe od natężenia na ul. Lubicz. Jest to wynik działania kilku czynników (m.in. dogodny dojazd z Ronda Mogilskiego, fakt, że ul Kopernika to najkrótsza droga do Rynku Głównego, oraz przede wszystkim to że rowerzyści na kontrapasach czują się bezpiecznie).

Skoro jak sugerują to przeciwnicy kontrapasów są one tak niebezpieczne to z powodu dużej liczby rowerzystów na ul. Kopernika powinno dochodzić do większej ilości zdarzeń drogowych niż na ul. Lubicz. Dodajmy kilkakrotnie więcej. Jak jest w rzeczywistości?

Liczba Lubicz Kopernika
zdarzenia 15 10
śmierć na miejscu 0 0
śmierć w ciągu 30 dni 0 0
ciężko rannych 4 2
lekko rannych 4 4

Na ul. Kopernika mimo kilkukrotnie większego ruchu rowerowego zdarzeń drogowych jest mniej o 33%, a zdarzeń gdzie ktoś został ciężko ranny jest mniej aż o 50%.

Jakie to wypadki? Lubicz
Rodzaje zdarzeń drogowych

rodzaj_zdarzenia zdarzenia
Zderzenie pojazdów boczne 6
Zderzenie pojazdów tylne 3
Najechanie na pojazd unieruchomiony 2
Wywrócenie się pojazdu 2
Inne 1
Najechanie na pieszego 1

Przyczyny sprawców

opis rowerzyści inni_uczestnicy ilosc
Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu 1 4 5
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu 2 2
Nieprawidłowe: omijanie 2 2
Niezachowanie bezp. odl. między pojazdami 2 2
Inne 2 2
Nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu 1 1
Nieprzestrzeganie innych sygnałów 1 1
Z winy pasażera 1 1

Kopernika:
Rodzaje zdarzeń drogowych

rodzaj_zdarzenia zdarzenia
Zderzenie pojazdów boczne 6
Najechanie na pieszego 2
Najechanie na dziurę, wybój, garb 1
Zderzenie pojazdów tylne 1

Przyczyny sprawców

opis rowerzyści inni_uczestnicy ilosc
Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu 4 4
Nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu 1 1
Nieprawidłowe: wyprzedzanie 1 1
Niezachowanie bezp. odl. między pojazdami 1 1
Niewłaściwy stan jezdni 1 1
Inne 1 1
Nieostrożne wejście na jezdnię: zza pojazdu, przeszkody 1 1

Wnioski:
Teorie jakoby na ulicach z kontrapasami kierowca miał nie zauważać jadącego z naprzeciwka rowerzysty można włożyć między bajki. Na ul. Kopernika nie było przez te 3 badane lata ani jednego przypadku takiego zdarzenia (zderzenia czołowego)! Dzieje się tak dzięki doskonałej widoczności jaką zapewnia kontrapas jadącemu pod prąd rowerzyście. Dochodzi oczywiście do zderzeń bocznych spowodowanych najczęściej przez kierowców nieustępujących pierwszeństwa przejazdu rowerzyście. To ogólny problem na polskich drogach: kierowcy często zupełnie nie zwracają uwagi na rowerzystów, obojętnie czy poruszają się oni w ruchu ogólnym jezdnią jak na ul. Lubicz, czy Kopernika w kierunku Ronda Mogilskiego czy kontrapasem w kierunku przeciwnym. Jednak mimo kilkakrotnie większego ruchu rowerowego na ul. Kopernika liczba zderzeń bocznych na ul. Kopernika i Lubicz jest identyczna. Świadczy to o dużym poziomie bezpieczeństwa na ul. Kopernika.

Warto jednak poruszając się kontrapasem zwracać uwagę na samochody dojeżdżające z dróg podporządkowanych z prawej strony. Nigdy nie wiadomo, który z tych kierowców zignoruje istnienie infrastruktury rowerowej i nie obejrzy się w swoją lewą stronę. Gdyby kontrapas na ul. Kopernika nie istniał to większość ruchu rowerowego koncentrowała by się na ul. Lubicz. Sądzę, że wtedy ilość wypadków na ul. Lubicz nie zwiększyła by się statystycznie tylko o te, które zdarzają się na ul. Kopernika, ale w praktyce byłoby ich kilkakrotnie więcej (zamiast 10 zdarzeń na Kopernika mielibyśmy przykładowo 35 na Lubicz).

Jakie wnioski można z tego wyciągnąć ? Policja i ZIKiT często blokują powstawanie kontrapasów tłumacząc to zaistnieniem możliwych wypadków, nie rozumiejąc przy tym, że jeśli nie pozwolą na kontrapas na np. ul. Bożego Ciała czy przy przepuście kolejowym na ul Miodowej to rowerzysta pojedzie zatłoczoną Grzegórzecką, Starowiślną, czy Krakowską. To tak jakby chcąc chronić rowerzystów przed „niebezpieczeństwami” ul. Kopernika, nakazać im (bo jest to nakaz, skoro nie ma innych alternatyw) jazdę niebezpieczną i ruchliwą ul. Lubicz.

Zadajmy sobie pytanie, czy chroniąc rowerzystów przed potencjalnym niebezpieczeństwem czyhającym na kontrapasie nie narazimy ich na jeszcze większe niebezpieczeństwo, gdy będą zmuszeni poruszać się na drogach o większym natężeniu ruchu? Mówiąc obrazowo, czy zabraniając ruchu rowerów w obu kierunkach np. na ul. Bożego Ciała co prawda nie dopuścimy do powiedzmy 2 zdarzeń drogowych w ciągu 5 lat, ale w zamian doprowadzimy do np. 20 innych potrąceń rowerzystów na mniej bezpiecznej ulicy Krakowskiej, czy Starowiślnej ? Uważam, że tak. Policja i ZIKiT blokując rozwój bezpiecznego ruchu „pod prąd” de facto przyczynia się do większej liczby wypadków na innych ulicach z większym natężeniem ruchu. Przez takie działania pośrednio odpowiadają za ogólny wzrost liczby wypadków z udziałem rowerzystów w Krakowie.

Na ul. Kopernika w latach 2007-2009 doszło w sumie do 10 zdarzeń drogowych. Zamiast stawiać pytanie „czy to dużo”, zastanówmy się ile osób uchroniliśmy przed poważnymi wypadkami na ul Lubicz ? Myślę, że było warto, a rachunek zysków i strat z kontrapasów wychodzi zdecydowanie na plus. Zastanówmy się więc wspólnie ile osób ochronimy przed wypadkami kontynuując akcję „Rowerem legalnie pod prąd”?

Czy ZIKiT i Policja zrozumieją te statystyki i przestaną patrzeć na miasto w skali mikro, a zaczną w trochę szerszym kontekście?

foto: CC-BY-NC krakow.bicycles

Dane dzięki uprzejmości Karola Mocniaka z „Rowerowego Białystoku”

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • Wg mnie jest trochę za mało danych aby te wnioski mogły być istotne statystycznie. I dobrze !

 • Dane z 3 lat to za mało ? Jakie masz tu wątpliwości ?

 • Nie mam wątpliwości co do tego że kontrpasy są bezpieczne (sam ich też używam). Chodzi mi o to, że wnioski wyciągane ze statystyk o próbie o liczności 10-15 mogą nie być istotne statystycznie (kilka rodzajów zdarzeń). Inna kwestia – że bezwzględna mała liczba tych zdarzeń też mówi, że jest bezpiecznie.

 • za malo danych, czyli za malo wypadków? dla mnie to duzy plus, bo to wlasnie oznacza, ze kontrapasy sa bezpieczne i nalezy czynic wszelkie wysilki, aby jak najwiecej ulic jednokierunkowych bylo otwartych pod prad dla rowerzystow

 • Dokładnie tak jak napisałem :) Też jestem za kontrpasami.

 • Co zrobic z ludzmi ktorzy chodza po scieszce rowerowej cala masa szczegolnie w niedziele?

 • powiedzieć „przepraszam” lub zadzwonić :)

 • Lukasz

  Jak juz i tak zwolnilem to zwykle mowie: „Przepraszam, czy moglby Pan/Pani zejsc ze sciezki rowerowej? To dla Pana/Pani dobra.” ;)

 • przepraszam ???? hehhehe…może jeszcze ich przeprosić za to, że im przeszkadzam w spacerku po trasie … to tak jakby szli środkiem ulicy

 • dzwonić, trąbić, krzyczeć, hałasować

 • Pingback: Kontrapasowa uchwała kierunkowa | I bike Kraków :: Kraków, rower i ja()