Vélorution – konferencja o polityce prorowerowej Francji

Vélorution – konferencja o polityce prorowerowej Francji

Zapraszamy wszystkich chętnych na konferencję o polityce prorowerowej Francji. Już 3 marca w Krakowie dowiecie się jak we Francji udało się to, co w Polsce dopiero się rozpoczyna.

Na pierwszy rzut oka, zastanawiające może być, w jakim celu prezentować w Polsce akurat francuską politykę prorowerową, a nie doświadczenia najbardziej rowerowych państw Europy, takich jak Holandia, czy Dania. Otóż, mimo wielu różnic, sytuacja polskich miast jest w wielu aspektach bardzo podobna do sytuacji francuskich w 1996 roku, tuż przed wdrożeniem krajowej polityki prorowerowej.

Ciągły wzrost ilości samochodów, problemy z rozładowaniem korków i z ograniczeniem masowego parkowania w centrach miast, a to wszystko przy ruchu rowerowym na poziomie około 1% udziału w ruchu – to problem spotykane w obydwu przypadkach. Dzięki wprowadzonej kompleksowej polityce, osiągnięto najpierw zatrzymanie tendencji spadkowej używania rowerów we Francji. W ostatnim czasie zaś udział ruchu rowerowego rośnie coraz dynamiczniej, sięgając nawet 15% w niektórych miastach.

Celem konferencji jest przedstawienie 15 lat francuskich doświadczeń w polityce zrównoważonego transportu (uwzględniającej rower jako jedną z alternatyw dla samochodów indywidualnych, która pozwoliła na odwrócenie negatywnych tendencji) oraz przedstawienie propozycji rozwiązań możliwych do wdrożenia w polskich realiach.

Kraków 3 marca 2011
9:00 Wspólny przejazd ulicami miasta
11:00 Konferencja pl. Wszystkich Świętych 3-4 Kraków; Sala obrad urzędu miasta
16:00 Nieformalne spotkanie z osobami związanymi z Inicjatywą Kraków Miastem Rowerów oraz krakowską masą krytyczną

Wstęp Wolny, Czas trwania: 3 do 4 godzin.

Program i skrót dla prasy.

Prowadzący:
Olivier Schneider („Brest à pied et à vélo”, „Vélophonie” – zrzeszenia będące członkiem FUB – francuskiej federacji użytkowników rowerów). Dyskusję moderować będzie i służyć informacjami o polskim kontekście, zwłaszcza prawnym, Marcin Hyła – prezes stowarzyszenia Miasta dla Rowerów.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Miasta dla Rowerów, Instytut Francuski w Krakowie, Konsulat Generalny Francji w Krakowie, Sieć Alliance Française w Polsce,

Organizator lokalny:
Inicjatywa Kraków Miastem Rowerów
Konferencja odbywa się pod patronatem Urzędu Miasta Krakowa.

Cykl konferencji odbędzie się w całej Polsce:
Katowice (1 marca), Wrocław (2 marca), Kraków (3 marca), Rzeszów (4 marca), Łódź (5 marca), Warszawa (6 marca)

Więcej na temat projektu „Vélorution – wielka rowerolucja francuska” tutaj, oraz na facebooku.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,