Chcemy stojaków pod Galerią Krakowską! Podpisz petycję.

Chcemy stojaków pod Galerią Krakowską! Podpisz petycję.

w kropki! Na stronie petycje.pl Marcin Kasprzak zbiera podpisy pod petycją dotyczącą utworzenia darmowego strzeżonego parkingu rowerowego przy Galerii Krakowskiej.
Podpisz się i Ty!
Kliknij na link i podpisz się w serwisie petycje.pl

Poniżej treść petycji:

Do:
Galeria Krakowska
Dyrektor Centrum Sz. P. Ryszard Wysokiński
ul. Pawia 5
31-154 Kraków
+48 12 428 99 00
ryszard.wysokinski@ece.com, Parkhaus-GKK@ece.com

Kraków, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, obok Gdańska, podpisał podczas światowego kongresu rowerowego Velo-city 2009 Kartę Brukselską (Charter of Brussels). Miasta będące jej sygnatariuszami zobowiązują się do zwiększenia do 15 % udziału komunikacji rowerowej w ruchu miejskim, zmniejszenia o 50 % ryzyka wypadków rowerowych, opracowania systemu parkingów rowerowych oraz polityki przeciwko kradzieży rowerów, zwiększenia wykorzystania rowerów w dojazdach do pracy i do szkoły, działania na rzecz rozwoju turystyki rowerowej oraz współpracy ze środowiskiem rowerowym, biznesem i instytucjami publicznymi w celu upowszechnienia ruchu rowerowego.

W związku z powyższym chciałem zapytać Pana, Panie Dyrektorze, czy uważa Pan obecny system parkowania rowerów przy Galerii Krakowskiej za najlepszy z możliwych? Moim zdaniem jest on w sezonie letnim niewydolny; jest zbyt mała liczba stojaków, a brak stojaków rowerowych stanowi jedną z przyczyn zahamowania ruchu rowerowego w mieście. Chyba każdy widział rowery poprzypinane do poręczy, słupów, a nawet rynien. Dodatkowo system ten, nie tylko w moim przekonaniu, jest mało bezpieczny. Potwierdzają to liczne kradzieże i dewastacje rowerów pozostawionych przez klientów i pracowników.
Szczęśliwi ci pracownicy, którzy mogą wnieść rower do swojej placówki w Galerii i być pewnym, że nie zostanie on skradziony. Większość osób jest jednak skazana na strach towarzyszący pozostawieniu roweru pod Galerią.

Chciałem zatem prosić Pana o zorganizowanie darmowego strzeżonego parkingu rowerowego dla wszystkich, zarówno dla klientów jak i dla pracowników. Takie rozwiąznie sprawdza się bardzo dobrze w przypadku centrum handlowego M1. Domagamy się też większej ilości stojaków, najlepiej w formie odwróconej litery „U”, gdyż są one najbardziej bezpieczne i praktyczne. Obecne stojaki zmuszają nas rowerzystów do przypinania roweru tylko za koło, co wystawia je na niebezpieczeństwo łatwej kradzieży (wystarczy odkręcić przednie koło, aby ukraść resztę roweru).

Doprowadzając do utworzenia większej liczby bezpiecznych stojaków i strzeżonego parkingu rowerowego można wypełnić cztery spośród sześciu założeń Karty:
– postulat współpracy biznesu ze środowiskiem rowerowym w celu upowszechnienia ruchu rowerowego,
– zwiększenia do 15 % udziału komunikacji rowerowej w ruchu miejskim,
– opracowania systemu parkingów rowerowych oraz polityki przeciwko kradzieży rowerów.
– zwiększenia wykorzystania rowerów w dojazdach do pracy.

Zrealizowanie tych postulatów zapewni bezpieczeństwo rowerom przypiętym do stojaków. W ujęciu lokalnym spowoduje rozwój ruchu rowerowego, a co za tym idzie zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego w centrum miasta (osoby, które przesiądą się na rower) oraz zwiększenie liczby miejsc parkingowych dla samochodów (auta pozostawione w domu).
Wykorzystajmy szansę na promowanie zrównoważonego transportu!

Na koniec chciałem zacytować fragment długofalowej filozofii firmy, której jest Pan pracownikiem i która jest właścicielem Galerii Krakowskiej:

„ECE w swoich działaniach stawia na trwałość osiąganych korzyści i społeczną odpowiedzialność. ECE chce dzielić się swoim sukcesem ze społecznością.”

Proszę podzielić się swoim (firmy) sukcesem i zapewnić klientom oraz pracownikom Galerii Krakowskiej możliwość bezpiecznego parkowania rowerów, dzięki darmowemu strzeżonemu parkingowi rowerowemu i większej liczbie stojaków zapewniających bezpieczeństwo! W naszym odczuciu wymaga tego społeczna odpowiedzialność, która stoi za działaniami ECE!

Z wyrazami szacunku i uznania

Liczy się też Twój głos!

foto: CC-BY-NC krakow.bicycles

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • Takie stojaki to nie pod Galerią powinny być (albo nie tylko…) ale też przy Dworcu jakiś większy parking zadaszony z prawdziwego zdarzenia się powinien znaleźć – może adresat listu powinien być inny?

 • @Kasia

  plac przed dworcem jest w zarzadzie wlasciciela galerii. poza tym trwaja obecnie prace nad nowym dworcem pod peronami, wiec od strony zachodniej na dworzec i tak sie bedzie wchodzic przez galerie, a od wschodniej przez dworzec autobusowy, tam tez by sie stojaki – parking rowerowy przydal

 • @Marcin – no i taki większy parking w okolicach RDA miałam na myśli (dla podróżujących i studentów pobliskiego UEK oraz mieszkańców oczywiście), a z drugiej strony po stronie galerii (raczej nie bezpośrednio na placu, może z boku, między galerią a tunelami, żeby nie zagracać przestrzeni?)

 • Wiekszy/mniejszy. na poczatek dobrzy by bylo, aby wlasciciel galerii zamienił wyrwikółka na porzadne stojaki – odwrocone ‚U’ jednoczesnie podwajajac liczbe miejsc prakingowych dla rowerow. powyzsze mogloby sie spokojnie odbyc bez zagracania przestrzeni.

 • wojennymistrz

  Nie chcemy Galerii!!! ;)

 • Pingback: Galeria Krakowska – Rowerem na zakupy | I bike Kraków :: Kraków, rower i ja()

 • Pingback: Galeria Krakowska – Rowerem na zakupy | I bike Kraków :: Kraków, rower i ja()