Kazimierz dla ludzi!

Po sukcesie akcji „Rowerem legalnie pod prąd” jest szansa na  kolejną pozytywną zmianę w Krakowie. Stowarzyszenie Przestrzeń – Ludzie – Miasto zaproponowało radzie dzielnicy I „Stare Miasto” wprowadzenie na terenie Kazimierza strefy zamieszkania. Takie rozwiązanie oznacza ograniczenie prędkości do 20 km/h, wprowadzenie parkowania w miejscach tylko specjalnie do tego oznaczonych oraz przede wszystkim absolutne pierwszeństwo dla pieszych na ulicach. Nie trzeba chyba dodawać, że tak znaczne uspokojenie ruchu wpłynęłoby bardzo korzystnie na jakość poruszania się rowerem po Kazimierzu. Krakowscy rowerzyści już od dawna zwracają uwagę na problem nadmiernego ruchu samochodowego w tym rejonie.  Podpisujemy się więc rękami i nogami!

Więcej o propozycji TU

Jeśli chcesz pomóc – podpisz petycję w tej sprawie!

 • Na stronie http://krakow.pl/ jest sonda o strefie zamieszkania na Kazimierzu:
  Wprowadzenie na Kazimierzu strefy zamieszkania:
  1. Ułatwi życie mieszkańcom i turystom
  2. Służyć będzie zwiększeniu ruchu turystycznego
  3. Przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pieszych
  4. Nie przyniesie oczekiwanych zmian

  Głosujcie!

 • ta zmiana nie wpłynie na poprawę ruchu rowerowego. Mniej samochodów na ulicach ale niestety więcej pieszych, którzy w takiej strefie mają pierszeństwo. Mam to na osiedlu i nawet na oznaczonej drodze rowerowej muszę na nich uważać.

 • leaff

  to żeś pojechał! mają pierwszeństwo i chwała bogu, gdzie mają mieć jeśli nie w takich miejscach? chyba zdarza ci się być również pieszym jak zsiądziesz z roweru?

 • tylko po co w takiej strefie wyznaczać drogę rowerową – totalny bezsens i wyrzucanie pieniędzy w błoto

 • krakusek

  Zauważ, że strefa Tempo 20 jest najbardziej przyjazna ruchowi rowerowemu. Właśnie z taką prędkością najlepiej poruszać się rowerem po mieście.
  Trzeba ucywilizować ruch samochodowy i parkowanie na Kazimierzu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i komfortu pieszych i tym samym rowerzystów.
  PS: Czy ktoś wspominał o nowych ddr na Kazimierzu? Na drogach o V<=30km/h w ogóle żadne dodatkowe udogodnienia dla rowerzystów nie są potrzebne, a mogą nawet przeszkadzać.

 • raj

  @krakusek: będąc w Holandii widzieliśmy w paru miejscach DDR w strefie tempo 30. Bardzo się zdziwiliśmy jako że to niezgodne z doktryną ;) i oczywiście zapytaliśmy gospodarzy dlaczego tu jest DDR. Odpowiedź była rozbrajająca: bo jest to główna trasa rowerowa, gdzie przejeżdża mnóstwo rowerzystów, więc DDR wyznaczono żeby samochody nie przeszkadzały ruchowi rowerowemu :)

 • krakusek

  @raj, Wydzielone trasy główne w strefie zamieszkania – OK. Ale przez Kazimierz przechodzą tylko trasy zbiorcze [nie liczę Dietla i bulwarów], więc ddr raczej nie będzie tam konieczna:)

 • pisząc o ddr w strefie i bezzasadnośći jej budowania miałem na myśłi osiedle na którym miieszkam. Ulice sobie ale DDR przylega do ciągu pieszego. Skoro jest straefa zamieszkała uważam za bezsensowny wydatek budowy szerszego chodnika oznaczonego jako DDR bo i tak muszę uważać na pieszych. zamiast tego mogło być więcej zieleni, nie wspomnę już o oznakowaniu totalny bezsens. Po co stawiać znak oznaczający drogę rowerową jak pieszy i tak może mi tam wejśćbo strefa go degraduje.

 • Pingback: » Park(ing) Day 2010 w Krakowie :: krakoff.info :: nowe miasto Kraków()