Co dalej z jazdą pod prąd?

W piątek 30 lipca odbyło się spotkanie z wiceprezydentem Starowiczem w sprawie ulic, na których ma być dopuszczona jazda pod prąd. Sporządzoną przez Marcina Hyłę notatkę z wynikami tego spotkania możesz przeczytać tutaj.

Niestety, nie możemy jeszcze na 100% powiedzieć, że sprawa jest załatwiona, gdyż część urzędników ZIKiT-u robi, co może, aby storpedować naszą akcję… :( Tak więc ostateczna lista ulic, na których będzie dopuszczony ruch rowerowy pod prąd, może jeszcze ulec zmianie… Bądźmy jednak dobrej myśli.

W tym samym dniu odbyła się też lipcowa masa – mimo wakacji i nie najlepszej pogody przybyło na nią aż 92 osoby! Tym razem pojechaliśmy na Ruczaj, gdzie istnieje poważny problem z ogłoszonym niedawno przez miasto niedawno przetargiem na budowę linii tramwajowej na to osiedle. W projekcie (tutaj sam projekt drogowy wyłuskany z przeszło 1,3-gigabajtowego ZIP-a udostępnionego na stronie ZIKiT-u) skrzyżowanie Kapelanka – Brożka – Grota-Roweckiego pozbawione jest całkowicie dróg rowerowych! Stoi to w sprzeczności ze studium tras rowerowych Krakowa, zgodnie z którym przez to skrzyżowanie mają biec aż dwie główne trasy rowerowe, i z ustaleniami, które zapadły podczas audytu rowerowego tej inwestycji, gdzie wyraźnie określono, że drogi rowerowe na tym skrzyżowaniu mają być zaprojektowane. Kto odpowiada za zgłoszenie do przetargu projektu wykonanego wbrew tym ustaleniom?