Kawiarniano – naukowe dyskusje

„Zjawisko” – bo tak chyba można je określić Krakowskiej Masy Krytycznej stało się przedmiotem zainteresowania organizatorów panelu dyskusyjnego  jaki odbędzie się jutro (wtorek, 20.07) w Kawiarni Naukowej. Czym właściwie jest, skąd się wzięła i jaką rolę spełnia w życiu miasta nasza masa? N0 i jak to jest z jej legalnością? O masie i o podobnych przykładach społecznych oddolnych inicjatyw porozmawiamy jutro od 19.

zapowiedź organizatorów:

Zapraszamy na panel dyskusyjny na temat pozaprawnych metod odzyskiwania przestrzeni publicznej.

Mowa będzie o ideach i działaniach, których celem jest „odzyskiwanie”, utraconych na rzecz władzy i biznesu, „terenów miejskich”; przywracanie prawdziwego znaczenia i pierwotnej funkcji… pojęciu „przestrzeń publiczna”. O akcjach przynoszących korzyści społeczności lokalnej, których statut prawny jest niejasny albo wręcz jawnie sprzeczny z obowiązującymi przepisami.

Aktywność podejmowana bez zgody urzędników oraz inicjatywy i protesty działające według zasad obywatelskiego nieposłuszeństwa, takie jak Masa Krytyczna, Jedzenie Zamiast Bomb czy Ogrodnicza Partyzantka są obecne w Polsce już od wielu lat. Chcemy porozmawiać o sensie, skuteczności, jak również potencjalnych zagrożeniach stosowania pozaprawnych metod odzyskiwania przestrzeni publicznej.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek (20 lipca) o godz. 19:00 w Kawiarni Naukowej przy ul. Jakuba 29/31.

Prosimy o niepalenie tytoniu podczas spotkania.

 • Trochę nie w temacie, ale nie wiem gdzie wkleic :)
  Dotyczy: Parkingów rowerowych w projektach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w Krakowie.

  W odpowiedzi na Pana e-mail w sprawie jw. Biuro Infrastruktury Miasta informuje, że opracowany został projekt dokumentu pn.: „Program obsługi parkingowej dla Miasta Krakowa”, w którym określone zostały parametry parkowania, ustalono wielkości i rozkłady natężeń ruchu kołowego, potrzeby i możliwości parkowania, bilans popytu i podaży miejsc postojowych oraz propozycje lokalizacji parkingów dla samochodów osobowych i autokarów turystycznych. Aktualnie dokument jest przedmiotem opiniowania.
  W związku z Pana wnioskiem tutejsze Biuro przeanalizuje możliwość rozszerzenia ww. dokumentu o wskaźniki parkingowe dla rowerów.
  Z poważaniem

  Józefa Kęsek
  Dyrektor Biura Infrastruktury Miasta